5 kroků k sebepřijetí
+ praktická cvičení

V dnešní článku tě seznámím s kroky, které jsou důležité na tvé cestě k sebepřijetí. Mě pomohly a věřím, že pomohou i tobě. Život bez přijetí sebe je jako nekonečné putování pod mračny… 

sebepřijetí

1. Vstupní brána odpuštění

Odpuštění je velmi důležitou součástí sebepřijetí. Aby se člověk mohl doopravdy přijmout, ať už fyzicky, psychicky nebo duševně, musí si umět odpustit a přijmout svoji „nedokonalost“. Opravdu si myslíš, že si přišel sem na ten svět jen proto, abys už všechno měl a vše bylo „dokonalý?“ Nemusel se zlepšovat? Každý v životě dělá chyby. Problémem je, že pro mnoho lidí je chyba brzdou. Právě proto, že se s ní nedokážou vyrovnat. Přijmout ji, odpustit si. A tak stagnují a vyčítají si vlastně přirozený projev růstu.  Proto říkám, odpusť si.

„Odpusť si chyby, nedokonalosti, odpusť si to, co tě dělá člověkem.“

Cvičení pro odpuštění

 • Napiš si na papír všechny věci, které na sobě nepřijímáš. Příklad: říkám lži, nevěra, často mě ovládá vztek, mám slabé tělo. (napiš si toho neomezeně, podle potřeby)
 • Tak, teď si to přečti, vyslov ty slova, nebraň se jim, nebraň se emocím.
 • Poté vyslov „ Odpouštím si to. Tyto věci jsou součástí mé cesty a jsou nevyhnutelné k tomu abych vzrostl/a. Přijímám na sobě jak úspěchy tak chyby.

„Přijmout se není o tom být dokonalý, ale o tom uvědomit si, že dokonalost spočívá v nedokonalosti.“

2. Soustřeď se na sebe

Na cestě k sebepřijetí ti pomůže také to, že se nebudeš s lidmi srovnávat. Proč zaměřuješ svou pozornost k úspěchům nebo prohrám jiných lidi? K tomuto je potřeba si uvědomit, že žádný člověk na planetě nemá stejné podmínky pro život. To znamená, že objektivita neexistuje. Svět nefunguje podle „férovosti“ termínu chybně se dožadujícím a chybně učeném, že existuje.  Neovlivníš, jaké ti život rozdá karty, nikdo z nás, to jak s nimi ale budeš hrát, ovlivnit můžeš. A jenom ty, nikdo jiný. Proto pojď teď všechnu svou energii dát do sebe a ne do neustálého porovnávání s ostatními. Je to totiž jenom o tobě.

Cvičení pro soustředění na sebe

 • Uvědomuj si své myšlenky.
 • Nenechávej svou mysl fungovat na autopilota.
 • Porušuj a vybočuj ze svého denního vzorce myšlenek.
 • A až tě zase napadne se s někým srovnávat, uvědom si, že tvůj život není o něm, ale o tobě.

„Porosteš z energie věnované sobě, ne z energie věnované sousedovi.“

3. Poznej sám sebe

Jak by se vlastně mohl přijímat člověk, který se vůbec nezná? Člověk, který neví co má rád, neví co ho baví, neví zkrátka kdo je. To už tě ten systém opravdu tak smetl, že si o sebe přišel/a? Doufám, že ne a jestli ano pořád je cesta ven, která tady bude, dokud tu budeš ty.  Dej svému jménu význam, ať je všem jasné co znamená.

Cvičení pro poznání sebe

 • Trav víc času sám se sebou (tohle považuji za hodně důležité, když jsi sám, je to nejlepší příležitost se vrátit ke svému JÁ).
 • Zkoušej nové věci.
 • Porušuj své všední rutiny.
 • Medituj.

„Jedna z nejcennějších věcí je právo říkat JÁ. Byla by škoda o něm nic nevědět.“

jak na sebepřijetí

4. Uvědom si své silné stránky

Tento krok se odvíjí od toho předešlého.  Od mala jsme nuceni se věnovat svým slabým stránkám. Máš čtyřky z matiky, tak se učíš matiku. Byl si moc aktivní, učil ses nemluvit. Věnoval ses někdy pořádně naopak tomu s čím problémy nemáš? Rozvíjel  ses cíleně někdy v tom co ti jde samo? Protože, to co ti jde samo je tvůj přirozený talent, který jde z tvé podstaty. Nauč se, jak ho využít ne potlačit.

Jak najít silné stránky?

 • To co ti jde samo a naplňuje tě, dej tomu energii.
 • Zorganizuj si čas, aby ses tomu mohl věnovat.
 • Využij disciplínu. (s tím ti skvěle pomůže Honza, ozvi se mu)

„Věnuj čas tomu, pro co ses narodil/a, aby sis jednou mohl říct, že to mělo smysl.“

5. Dej se na první místo, najdi v sobě zdroj lásky

Co nebo kdo tě napadne první, když se řekne „zdroj lásky“ pro tebe.  Partner/ka, rodiče nebo kamarádi? Láska je velmi mocný cit, který souvisí s našim přijetím. Jestliže tě jako první nenapadl ty sám.  Máš sklony k tomu se přijímat, jen pokud tě budou přijímat tyto lidé. Dej se na první místo a nenech své sebepřijetí  a svou podstatu nikým ovlivnit. I kdyby ses komukoliv nelíbil a měl být sám, máš v sobě nekonečnou lásku a energii, která je nádherná.  Poznáš ji, když se budeš mít na prvním místě.

Jak na to?

 • Trénuj umění být sám/a.
 • Stůj za svými názory i před nejbližšími.
 • Nedělej nic z lítosti.
 • Jednej s ostatními asertivně.

Závěrem bych chtěla zopakovat a zdůraznit tipy, které považuji za základní a důležité. Hodně medituj, věnuj čas sobě (jakýmkoliv způsobem), nabourávej své všední myšlenky, proměň svou nedokonalost v dokonalost a dělej to, v čem jsi přirozeně dobrý.

Duše, přeji ti hodně úspěchů a poznání na cestě ke svému přijetí a ke své podstatě. Ať už to bude cesta dlouhá jakkoliv, každý krok se počítá. A z čeho se skládá velký kus cesty? Ze spousty krůčků.

„Jedině ty tu se sebou budeš od začátku až do konce, tak se ke svému já tak chovej..“

Držím ti na tvé cestě palce a posílám lásku… Iri. 

Irča
z Umění Sebevědomí
Share on facebook
Sdílet článek

S Irčou se potkáš i v naší uzavřené skupině

Odebírej funkční tipy na email

E-maily posíláme vždy ve středu kolem 10 hodiny. Žádný SPAM.

Tvé osobní údaje budou použity s platnou legislativou a pravidly uchovávání osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým mi jej poskytuješ.

Jan Fodor | IČ  88574903 | Na Výsluní 11, 362 63 Dalovice | Zapsán na ŽÚ v K. Varech.

© Obsah webu chrání moje sebevědomí. A taky zákon. Používáním webu souhlasíš se zvýšením sebevědomí. A využitím cookies.  Vop a ochrana osobních údajů.